|
|
tävlingar 08
Uppdaterad 2008-12-07 |
|
januari
|
1-14/12 |
|
FSR
Rikspropaganda |
|
Hemmabana |
2-5 |
Lg
* |
Swedish
Cup |
|
Sävsjö |
5 |
KpF |
Sylvesterskjutningen |
KpF1 |
Skillingaryd |
11-12 |
Lg |
Skyttiadens förbundsfinal |
|
Värnamo / Kärda |
20 |
GF |
Vinterfältträffen |
|
Gammalstorp (K) |
24-26 |
Lg |
Rosenlundsträffen |
GP |
Jönköping |
27 |
GF |
Kolmårdsträffen |
GF1 |
Krokek (E) |
26-27 |
Lg |
Landskamp Falling Target |
|
Sävsjö |
februari |
2 |
Lg |
Skyttiadens regionfinal |
|
Sävsjö |
3 |
GF |
Husarträffen |
GF2 |
Eksjö |
8-9 |
Lg |
Ramkvillaträffen |
GP |
Ramkvilla |
10 |
KpF |
Fältskjutning |
|
Norrahammar |
17 |
GF |
Bjärkesmällen |
GF3 |
Magra (Pd) |
17 |
Lg
* |
Bulten Open, test - DM |
|
Alvesta (G) |
17 |
KpF |
Norrahammar |
KpF2 |
Norrahammar |
22-24 |
Lg |
Sävsjöträffen |
GP |
Sävsjö |
23-24 |
Lg,
Kh * |
Jönköpings testtävling |
|
Sävsjö |
23 |
GF |
XW-Knallen |
|
Långshyttan (W) |
24 |
GF |
Vinterriksfältskjutning |
|
Hofors (X) |
mars |
1-2 |
Lg |
Ungdoms- &
förbundsmästerskap |
GP |
Jönköping |
2 |
GF |
Fältslaget |
GF4 |
Burseryd |
6-9 |
Lg
* |
Luftskottet, test |
|
Anderstorp |
8 |
Lg |
Skyttiadens riksfinal |
|
Eskilstuna (D) |
9 |
GF |
Frödingeträffen - Regionmästerskap |
GF5 |
Frödinge (Hn) |
9 |
GF |
Västra Götalandsmästerskap |
|
Hajom (Pä) |
9 |
KpF |
Förbundsmästerskap |
KpF3 |
Sävsjö |
14 |
Lg |
Kinnevedsstafetten |
|
Kinnarp (R) |
15-16 |
Lg
* |
Junior-SM |
|
Sävsjö |
15 |
GF |
Ölandsträffen |
|
Norra Möckleby (Hs) |
16 |
GF |
Vårträffen - Smålandsmästerskap |
GF6 |
Alböke
(Hs) |
16 |
KpF |
Norrköpingshornet |
|
Norrköping (E) |
21-24 |
GF |
Påskrallyt |
|
Tornedalen (BD) |
29-30 |
Lg
* |
Herr- & Dam-SM |
|
Hudiksvall |
30 |
GF |
Hallands
förbundsmästerskap |
GF7 |
Falkenberg (N) |
30 |
KpF |
Gunneboträffen |
|
Gunnebo (Hs) |
april |
6 |
GF |
Knutsmällen |
GF9 |
Källsjö (N) |
12-13 |
Kh * |
Inbjudningstävling, test |
|
Sävsjö |
13 |
GF |
SM
/ JSM |
|
Strängnäs (D) |
20 |
KpF |
Fältkulan |
KpF4 |
Skillingaryd |
27 |
G |
Hvetlandaskjutningen |
|
Vetlanda |
30 |
KhF |
Fältskjutning |
|
Kisa (E) |
maj |
1 |
G |
Börje Engvalls Minne |
|
Bellö |
1-16/6 |
Kh |
Förbundslagtävling |
|
Hemmabana |
3 |
Kp |
Vimmerby Banträff |
|
Vimmerby |
4 |
G |
Majpokalen |
G |
Hult |
4 |
Kp |
Mulseryd |
Kp1 |
Mulseryd |
10 |
Kp |
Smålandsmästerskap |
Kp2 |
Kronobergshed (G) |
10 |
Kh * |
Testtävling |
|
Jönköping |
10-11 |
Kh |
Clinqueläger |
|
Kronobergshed (G) |
17-1/6 |
KhL,
GL |
Fritz Olsson |
|
Hemmabana |
18 |
Kh |
Allboträffen |
|
Kronobergshed (G) |
18 |
KhF |
Tunaträffen |
Rs |
Tuna (Hn) |
23, 25 |
G |
Skedeskjutningen |
|
Skede |
25 |
G |
Vätterpokalen |
G |
Ljungsbro
(E) |
31-8/6 |
KhL,
GL |
SvD:s Riksskyttetävling |
|
Hemmabana |
juni |
1 |
Kh |
Smålandsmästerskap |
|
Kronobergshed
(G) |
6 |
G |
Ålems Banträff |
G |
Ålem (Hs) |
7 |
Kh |
Vimmerby Banträff
|
|
Vimmerby (Hn) |
7 |
G |
Hvetlandaträffen |
G |
Vetlanda |
7-8 |
Kh * |
Centrala kval - test |
|
Kronobergshed (G) |
8 |
Kp |
Förbundsmästerskap ställn |
Kp3 |
Jönköping |
14 |
Kp |
Kpistens Dag |
|
Skövde (R) |
15 |
Kh |
Kalmar Banträff |
|
Kalmar (Hs) |
15 |
Kp |
Norrahammar |
Kp4 |
Norrhammar |
30 |
Kh |
Ungdomscupens
Förbundsfinal |
|
Värnamo |
juli |
4-5 |
G |
Arvikakedjan |
|
Arvika (S) |
5 |
Kh |
Ungdomscupens Regionfinal |
|
Ålem (Hs) |
8-9 |
G |
Triangeln |
|
Mora (W) |
19-20 |
G |
Margarethakedjan |
|
Piteå (BD) |
27 |
G |
Björköskjutningen |
|
Björköby |
augusti |
1-3 |
Kh(F) |
SM nationellt |
|
Ringamåla (K) |
2 |
G |
Näsbyskjutningen |
|
Näsby |
2-3 |
Kp |
Oxträffen |
|
Oxelösund (D) |
3 |
G |
Pelarne Banträff |
|
Pelarne (Hn) |
4-8 |
Kh * |
SM & JSM Sport |
|
Ringamåla
(K) |
9 |
Kh |
Anderstorpsträffen |
|
Anderstorp |
9-10 |
Kh |
DM 50m |
|
Anderstorp |
10 |
G |
Nässjöträffen |
G6 |
Nässjö |
16-17 |
Kh |
Landskamp |
|
Danmark (DK) |
17 |
G |
Förbundsmästerskap |
|
Eksjö |
22-23 |
Kh |
Mästarhelg |
|
Värnamo |
23 |
Kp |
Horisontträffen |
|
Bankeryd |
23-24 |
G |
SM |
|
Dagsås (N) |
24 |
Kp |
Bankerydsknallen |
|
Bankeryd |
29-31 |
Kp(F) |
SM |
|
Jönköping |
30 |
KhF |
Olivehults
Fältträff |
Rs |
Skänninge (E) |
30-31 |
Kh * |
Centrala kval -
test |
|
Kronobergshed (G) |
31 |
G |
Ramkvillaskjutningen |
|
Ramkvilla |
september |
5-6 |
G,
GF |
Nordiska Mästerskapen |
|
Danmark |
6 |
KhF |
Rocknebyträffen |
Rs |
Rockneby (Hs) |
7 |
Kh |
Regionmästerskap |
|
Jönköping |
12-14 |
Kh, G |
JSM / RM |
|
Kungsängen (AB) |
20 |
Kp(F) |
Värmlandsfinalen |
|
Karlstad (S) |
21 |
KhF |
Mörtforsträffen - Regionmästerskap |
Rs |
Mörtfors (Hn) |
27-28 |
Kh, G |
Skol-SM |
|
Sundsvall (Y) |
oktober |
3-5 |
Lg
* |
Måsträffen, dubbeltest |
|
Mönsterås (Hs) |
4 |
Kh |
Elitseriefinal |
|
Eskilstuna (D) |
5 |
Kh |
Ungdomscupens Riksfinal |
|
Eskilstuna (D) |
10-11 |
Lg |
JuniorSeniorSmällen |
GP |
Anderstorp |
11-12 |
Lg
* |
Månadstest |
|
Söraby (G) |
11 |
KhF |
Kanonsmällen |
Rs |
Finspång (E) |
18 |
KpF |
Göteborgsträffen |
|
Göteborg (O) |
18-19 |
Lg |
Bråtåkraträffen |
GP |
Bäckseda |
18-19 |
Lg
* |
Alvesta Open, test |
|
Alvesta (G) |
19 |
GF |
Skövdeträffen |
|
Skövde (R) |
24-25 |
Lg
* |
Tändstickan, test |
|
Jönköping |
26 |
Lg |
U-
& FbM Falling Target |
GP |
Sävsjö |
26 |
GF |
Mälardalsträffen |
|
Strängnäs (D) |
november |
1-2 |
Lg |
Nationella SM |
|
Trollhättan (Pd) |
6-9 |
Lg
* |
Luftskottet, test |
|
Anderstorp |
7-9 |
Lg |
Höglandsskottet |
GP |
Nässjö |
13 |
Lg |
Jubileumstävling |
|
Hemmabana |
14-16 |
Lg |
Gislavedsträffen |
GP |
Gislaved |
21-23 |
Lg |
SM
/ JSM / RM Falling Target |
|
Ystad (M) |
december |
5-6 |
Lg |
Sunnerboträffen |
|
Lagan (G) |
|
Lg
* |
Regionalt kval |
|
Söraby (G) |
|
GF |
Fält-Ryttarn |
|
Jönköping |
13-14 |
Lg |
Kinnevedsträffen |
|
Kinnarp (R) |
27-28 |
Lg |
Regionläger luft |
|
Motala (E) |
|
|
|
|
|
|